Hanácky glétování

Hanácky glétování.

 Jestlipak víte, co toto sousloví znamená? Cituji: „Hanácky glétování je proces, při kterém pětičlenné konzilium uděluje, ať už jednotlivcům, či skupinám lidí, „Hanácké stavovské glét“. Držitelé tohoto glétu jsou oprávněni na svých výrobcích užívat ochrannou známku „Hanácké vérobek“.

dscf3686

A proč vám toto píšu? V pátek 4. dubna 2014 se mi dostalo velké pocty a byla jsem v Mezicích u Olomouce „oglétovaná“.  Záštitu nad touto akcí drží Okresní hospodářská komora v Prostějově a její ředitelka, paní Helena Chalánková je jednou z členek konzilia. Cílem tohoto sdružení je zachovávat regionální tradice, udržovat řemesla, folklór i samotné hanácké nářečí.

V minulých létech byla například  oceněna tvorba paní Vitoslavské z Troubek, která se snaží uchovat tradiční hanáckou výšivku a je autorkou nádherných krojů. Každá dědinka na Hané má svá specifika, rozdíly na výšivce, na mašli a to všechno patří k dědictví Hané.

Dalšími držiteli hanáckého glétu jsou například paní Vybíralová za svou ruční výrobu textilních dekorací, paní Skopalová za paličkované výrobky, paní Prokopová za originální, ručně vyráběné zvonkohry.

Sami tvůrci myšlenky Hanáckyho glétování – manželé Sykorovi jsou hanáčtí patrioti a svým nadšením a spoustou práce se snaží o propagaci hanáckých tradic a řemesel.

Proto je mi velkou ctí, že moje ruční práce byla oceněna a byla jsem vyznamenána tímto „hanáckým glétem“. I když tradice patchworku není pro Hanou typická, zpracování zbytků látek, což je prapůvod patchworku, má i zde své místo.

Hanácky oglétovaná Eva. dscf3770